Halka Arzlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular!

2023 yılı itibariyle halka arzlara milyonlarca yatırımcı katılmakta. Bu yoğun talebin en büyük sebebi yaşanan enflasyon ve halka arz sayılarının her zamankinden çok daha fazla olması.

Peki halka arzlara yeni girecek kişiler neleri bilmeli, neyi nasıl yapmalı, hangi teknik terimleri öğrenmeli ? bu yazımızda bunlara  cevap vereceğiz.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, bir şirketin özel mülkiyetindeki hisselerini genel halka açarak, insanların bu hisseleri satın almasına ve şirketin sahipliğine ortak olmasına olanak tanıyan bir süreçtir. Bu, şirketin büyümesini finanse etmek ve yatırımcılara hisse senedi sahibi olma fırsatı sunmak amacıyla yapılır.

Halka Arz Nasıl Alınır?

Halka arz hisselerini almak için öncelikle aracı bir kuruluş veya banka üzerinden hesap açmanız gerekir. Ardından belirlenen süre içinde bu kuruluş aracılığıyla başvuru yaparak, hisse senetlerini satın alma talebinde bulunabilirsiniz.

Halka Arz Ne Zaman ?

SPK duyurularını hızlı bir şekilde web sitemize ekliyoruz. En yakın halka arz ne zaman sorunuzun cevabını sitemizde yer alan güncel halka arzlar kategorisinden takip edebilirsiniz.

Halka Arz Edilecek Hisseler

Halka arz edilecek hisseler, şirketin sahiplerinin halka açmayı planladığı ve yatırımcılara sunacağı hisse senetleridir. Bu hisseleri halkaarztakvimi.com.tr sitemizin anasayfası üzerinde yer alan güncel ve onay bekleyene halka arzlar olarak takip edebilirsiniz

Halka Arz Takip

Halka arzları takip etmek için web sitemizi kullanabilirsiniz. SPK duyuruları ile eş zamanlı bir şekilde tüm yeni halka arzları web sitemizde paylaşıyoruz.

Halka Arz Takvimi

Halka Arzlar Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Halka arz takvimi, şirketin halka arz sürecine ilişkin tüm bilgilerin yer aldığı bir bilgi takvimidir. Arz tarihleri, fiyatı, dağıtım şekli gibi detaylar bu takvimde yer alır.

Halka Arz Zarar Eder Mi?

Halka arz da kar ve zarar şirketin başarısına ve piyasa koşullarına bağlıdır. Her yatırım gibi, zarar etme riski elbette taşır. Hisse senedinin değeri düşebilir ve yatırımcılar zarar edebilir. Son halka arzlara baktığımızda belirli işlem günü sürekli artış gözlemlenmiştir eğer katılacağınız hisselere güveniyorsanız bunlarda da benzer durumlar yaşanabilir ve size kazanç sağlayabilir.

(Yatırım Tavsiyesi Değildir!)

Halka Arz Para Kazandırır Mı?

Halka arz, doğru zamanlama ve iyi bir yatırım seçimiyle para kazandırabilir. Başarılı bir şirketin hisselerine yatırım yapmak, değer kazanması durumunda kar elde etme potansiyeli sunabilir. Son halka arzlardan örneğin KALESERAMİK‘e baktığımızda 25 TL’den halka arz edilen 1 lot 125 TL’lere kadar yani 5 kata yakın artış göstermiştir. Bunun gibi birçok örnek vardır.

(Yatırım Tavsiyesi Değildir!)

Farklı Bankalardan Halka Arza Başvurabilir Miyim?

Bu soruyu şu şekilde sormak lazım. Bir kişi farklı bankalardaki yatırım hesaplarından birden fazla kez halka arz başvurusu yapabilir mi ? Sorunun cevabı hayır! bir kişi sadece tek bir platformdan başvuru yapabilir, başvuru yapsa dahi sadece birisinden hisse dağıtımı yapılır. Her bir TC numarasına o halka arz için sadece bir kez lot dağıtımı yapılmaktadır.

Fakat aile, akraba, dost ve arkadaşlarınız, halka arzlara katılmıyorsa onların yatırım platformları üzerinden talepte bulunabilirsiniz.

Fiyat İstikrarı Nedir?

Fiyat istikrarı, halka arz sonrası hisse senedinin fiyatının belirli bir seviyede tutulmaya çalışıldığı bir süreçtir. Bu, aşırı dalgalanmaların önlenmesini amaçlar ve bazı şirketler halka arz olurken fiyat istikrarı sunmayı taahhüt eder.

Halka Arz ile Hisse Senedi Arasındaki Fark

Halka arz, bir şirketin hisselerini ilk defa halka satışı anlamına gelirken, hisse senedi ise daha önceden halka arz edilmiş hisselerin borsada işlem görmesi ve yatırımcıların bunları almaları anlamına gelir.

Halka Arz Aldıktan Sonra Ne Olur?

Halka arz hisselerini aldıktan sonra hisse dağıtımını beklemelisiniz, dağıtım tamamlandıktan sonra hissenin borsada işlem görme tarihi belirlenir ve bu tarihte Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlar.

Halka Arz Kaç Gün Sonra Borsada İşlem Görür?

Halka arz talep toplama tamamlandıktan sonra dağıtım şekline göre bireysel ve kurumsal yatırımcılara hisse dağıtımı belirli bir lot oranında yapılır. Sonrasında SPK ve firmanın duyurusuna göre belirlenen tarihte hisseler borsada işlem görmeye başlar bu süre genellikle 3/7 gün arasındadır.

Halka Arz Aldım Gözükmüyor?

Halka arz hisselerini aldıysanız, aracı kuruluşunuzun hesabınıza eklemesi biraz zaman alabilir. Sabırlı olmanız önemlidir. Bazı hisseler yatırım hesabınızda direk gözükebilir,  bazı hisseler ise talep toplama devam ederken halka arz taleplerim menüsünde gözükebilir.

Halka Arz Tavan Ne Demek ?

Tavan fiyat veya halk arasındaki deyimle hissem tavan yaptı demek o hissenin veya halka arz hissesinin o gün %10 yükseldiği  anlamına gelir. Bir hisse bir gün içerisinde maksimum %10 yükselebilir.

Halka Arz Taban Ne Demek ?

Taban fiyat veya diğer adıyla taban yaptı demek hissenin o gün %10 düştüğü anlamına gelir. Borsa İstanbul’da bir hisse maksimum %10 düşebilir sonrasında devre kesici devreye girer.

Halka Arz Ne Zaman Satılmalı?

Halka arz hisselerini ne zaman satacağınıza karar verirken şirketin performansını, piyasa koşullarını ve kişisel hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yatırımlarınızı yaptığınız aracı kurum üzerinden kar ve zarar durumlarını inceleyebilirsiniz ve buna göre satış yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

Genelde birçok halka arz yatırımcısı aldıkları hisse tavanı bozduğu an satmaya başlar. (Yatırım Tavsiyesi Değildir!)

Halka Arzlara İlişkin Merak Edilenler

Eşit Dağıtım Nedir?

Eşit dağıtım, halka arz edilecek hisselerin belli bir düzen içinde, katılımcılar arasında adil ve eşit şekilde dağıtılması anlamına gelir. Halka arz edilen şirket lot adedine göre belirli bir yüzde bireysel yatırımcılara, belirli bir yüzde kurumsal yatırımcılara verir. Talep toplama sonrasında başvuru sayılarına göre her yatırımcıya eşit dağıtım yapılır.

Halka Arz Caiz Mi?

Dini açıdan hassasiyeti olan birçok kişi halka arz caiz mi sorusunu sormakta. Bu sorunun cevabı şudur; Eğer halka arz edilen şirketin İslami açıdan riskli bir işi yoksa caizdir ve halka arza katılabilirsiniz. Ancak örnek vererek anlatalım, faizli işler yapıyor, domuz ürünleri satıyorsa bu halka arza katılmak caiz olmaz. Aşağıda ki maddelerde bu konuda daha fazla detay bulabilirsiniz.

Katılım Endeksi Nedir?

Halka arz edilecek şirket incelenirken helal ve haram hassasiyeti olan kişiler için katılım endeksine uygun olup olmadığı araştırılır. Katılım endeksi, halka arz edilecek hissenin İslami açıdan uygunluğunu gösteren bir endekstir. Örnek verecek olursak halka arz edilen şirketin faizli bankalarla çalışmaması, üretim ve satışında İslami açıdan haram olarak görülebilecek ürünler olmaması gerekir.

Halka Arz Katılım Endeksine Uygun Değildir Ne Demek?

Başvurmayı düşündüğünüz halka arzda katılım endeksine uygun değildir ifadesi var ise, o şirketin İslami açıdan haram görülen ticari veya finansal hareketi olması anlamına gelir.

Halka Arz Katılım Endeksine Uygundur Ne Demek?

Başvurmayı düşündüğünüz halka arzda katılım endeksine uygundur ifadesi var ise, o şirketin İslami açıdan haram görülen herhangi bir ticari ve finansal faaliyeti olmadığı anlamına gelir.

Lot Nedir?

Lot, hisse senedi alım satımında kullanılan bir terimdir ve belirli bir miktar hisse senedini ifade eder. Halka arzda hisse senetlerini alırken, belirli bir lot büyüklüğü üzerinden işlem yapılır ve kullanıcılara buna göre lot dağıtımı yapılır.

Örneğin Enerya halka arzına katıldınız ve hesabınıza 11 lot dağıtım yapıldı elinizde 11 adet Enerya hissesi var anlamına gelir.

Halka Arz Tavan Hesaplama

Halka arz edilen veya edilecek bir hissenin tavan hesaplamasını yaparak ne kadar kar elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için sizlere bir hesaplama aracı hazırladık buradan online bir şekilde tavan gelir hesaplaması yapabilirsiniz: https://www.halkaarztakvimi.com.tr/halka-arz-gelir-hesaplama/

Hangi Saatlerde Talepte Bulunabilirim?

Halka arza talep vermek için belirlenen süre içinde, aracı kurumunuzun belirttiği saatlerde işlem yapabilirsiniz. Bu saatler halka arzın planına göre değişebilir. Bu saatler emir toplama için 09:40 – 09:55 sürekli işlem için 10:00 – 18:00 arasıdır.

1 yorum
  1. Atıf diyor

    Son girdiğim 5 halka arzdan toplam 4 bin tl net kar elde ettim gerçekten çok karlı ancak risk tamamen kişiye ait ancak mutlaka birkaç halka arza girip kendiniz deneyin halka arz mantığını öğrenin derim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.