F/K Oranı nedir? Fiyat kazanç oranı ne demek? Nasıl hesaplanır?

F/K Oranı yada fiyat kazanç oranı olarak bilinen bu terim, bir şirketin net kazancına kıyasla kaç çarpanla işlem gördüğünü ifade eden orandır. Peki F/K oranı düşük ise veya yüksek ise bu durum neyi gösterir? Detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Fiyat kazanç oranı ne demek? “F/K”

F/K, bir şirketin net kârına kıyasla kaç çarpanla işlem gördüğünü ifade eden bir borsa terimidir. Fiyat kazanç oranı tam olarak neyi ifade eder? Borsada fiyat kazanç oranı ifadesine (P/E oranı) olarak karşılaşabilirsiniz. İkisi de aynı şeyi gösterir. Biri Türkçe diğeri ise İngilizce dilinde kısaltılmıştır. Sonuç olarak bu ifade, bir şirketin hisse senedi fiyatının, hisse başına kar (EPS – Earnings Per Share) değerine bölünmesi ile hesaplanır. Yani bu oran düşük olduğunda ne anlama gelir veya yüksek olduğunda? Diye merak edebilirsiniz. Aslında, yatırımcılara bir şirketin hisse senedi değerinin karlılığına göre ne kadar pahalı veya ucuz olduğu konusunda fikir verir. F/K oranının düşük gelmesi durumunda şirketin ucuz, yüksek olması da onun değerli olduğunu söyleyebiliriz. Kabaca bunu bu şekilde ifade etmek, genel açıdan doğru olabilir.

Fiyat kazanç oranı nasıl hesaplanır?

Fiyat kazanç oranının hesaplanmasını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Öncelikle şu iki bilgiyi bilmeniz gerekiyor. Hisse senedi fiyatı ve hisse başı elde edilen kazanç miktarı. Bunları bilmeniz halinde F/K oranını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

P/E Oranı = Hisse Senedi Fiyatı / Hisse Başı Kar (EPS)

Örneğin, bir şirketin hisse senedi 300 TL fiyatında ve hisse başına karı son 12 ayda 50 TL olsun. Şimdi bu şirketin P/E oranı yani F/K oranı şu şekilde hesaplanır:

F/K Oranı = 300 TL / 50 TL = 6

Bu durumda, bu şirketin P/E oranı 6 olarak hesaplanır. Bu, yatırımcıların her bir TL kar için 6 TL ödeme yaptığını gösterir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.